Hát ezt:

A Ludwig Múzeum temperált termeiben nem csatlakoztatnak tarkónkba fémcsövet ahhoz, hogy a valóság nyomába eredjünk. Sőt, azon sem kell meditálnunk a markunkban szorongatott evőeszköz felett, hogy most melyikünk a kanál. Ennél sokrétűbb szellemi izgalmakhoz jutunk Ősz Gábor legújabb kiállításán.
Filozófiai alapfogalmak. Megismeréselméleti megközelítések. Képarcheológia. Ez a három kulcsszó ne ijesszen el senkit, mert a Háromszor három című kiállítás nem gőgösen intellektuális, hanem befogadó és együttgondolkodásra hívó. Közege sűrű, hűvös és mély. A nemzetközi karriert befutó magyar alkotó fotóival és videóival megmutatja a műhöz vezető gondolkodási folyamatot – ami korántsem zárul le annak létrehozásával.
A fotó és a film kapcsolatán keresztül a valóság megragadásának módjait kutatja. Mi van a kép belsejében?

A néző visszakerül a fényképészet hőskorába, amikor a kamera még építmény volt, a képrögzítés expedíció. Ősz olyan alapeljárásokat vesz elő, mint a nagyítás, a pozitív-negatív, a camera obscura. Mindezt gyakorlatban is megvalósítja: katonai betonbunkert alakít át sötét kamrává, stalkeri atmoszférájú üdülő folyósokhoz tervez mozgatható kameraszerkezetet. (Az előkészületekről dokumentumfilmet is láthatunk az utolsó előtti teremben.)
Végtelen tengerpartok, üres szobák tükörlabirintusa, képkockákkal feldarabolt hegytömb. A látogató nem pusztán természeti képződmények, hanem történelmi panorámák szemlélőjévé is válik. Azaz: mit látott a nemzetiszocialista munkás a Rügen-szigeti üdülő szobájából (Prora), a náci katona megfigyelő állásából (Folyékony horizont), és maga a Führer berghofi nyaralójából (Az ablak).

Nagyvonalú szellemi eleganciával, ugyanakkor precízen rendezett kiállítás. Különleges hatást eredményez a térkialakítás – olyan, mintha egy elhagyatott, impozáns villaépületben sétálnánk nagy fehér falakkal, földig omló függönyökkel.
Bolyongásra készteti a látogatót, de nem az elveszettség érzésével, hanem a felfedezés izgalmával.
Első kép: Ősz Gábor: Das Fenster (Az ablak), 2013, állókép a filmből © a művész engedélyével
A riportfotókat megbízható képszállítónk, Erdei Gábor (Art Detektor) készítette. Még több kép itt.
© Flash Art Hungary / Erdei Gábor
Háromszor három. Ludwig Múzeum, 2013. július 26. – november 3.